کارگاه آموزشی نظام 5s

کارگاه آموزشی 5S

مقدمه

5S مدیریت محل کار است که در آن منطقه کار سازمان دهی و رسمی سازی می شود تا اتلاف وقت و جابجایی به حداقل برسد. این موضوع در اصل بخشی از فلسفه تولیدی Lean (معروف به سیستم تولید تویوتا) است. قواعد آن برای ازبین بردن اتلاف وقت و حرکت های غیر ضروری برای هر تجارت و هرفردی بطور جهانی قابل استفاده است.

5S خیلی بیشتر از این عبارت است : "جایی برای همه چیز و همه چیز در جای خود". 5S در بردارنده پنج قاعده است که افراد را در کار خود بسیار موثر و کارآمد می سازد.

  1. دسته کردن (Sort) : تنها چیزهایی را نزدیک خود نگهدارید که مرتبا از آن استفاده می کنید
  2. مرتب کردن (Straighten) : آنچه را که برای استفاده نیاز دارید کمتر از 30 ثانیه پیدا کنید
  3. درخشش (Shine) [نظافت] : محل کار و تجهیزات خود را برای استفاده فوری آماده نگه دارید
  4. استاندارد سازی (Standardize) : هر فرد هر کاری را به نحو یکسان انجام می دهد و در تلاش برای ارتقای آن است
  5. نگهداری (Sustain) : هرکس نقش خود را برای ایجاد یک محیط کار ایمن، کارآمد و موثر ایفا می کند

این مطلب برای آموزش 5S بسیار موثر است چون کارآموزان یادمی گیرند 5s واقعا درباره چیست. 5S تنها مرتبط با موارد ذکر شده (تمیزی، آسانی استفاده، سرعت استفاده) در بالا نیست. البته وقتی به یک سازمان می روید که بهترین مدیریت 5S را دارد این چیزی است که می بینید، اما 5S برای این موارد نیست.

5S به شما کمک می کند کارتان را استادانه انجام دهید. به افراد کمک می کند همیشه کار خود را بی نقص انجام دهند. 5S درباره این موارد است:

  • اجتناب از اشتباهاتی که کار را خراب می کنند و باعث دوباره کاری و دور ریزی می شود.
  • اطمینان از اینکه تجهیزات مطمئن هستند و بخوبی کار می کنند تا همواره بتوان یک کالای بی عیب تولید کرد
  • حذف و اجتناب از تغییرات بی فایده در فعالیت های کاری و عملکرد ماشین ها
  • حفظ انسانها و گیاهان در مقابل خطرات و آسیب ها

در واقع این ها مواردی هستند که هر تجارتی خواهان آن است. برای دست یابی به آن مزایای عملکردی حیاتی باید عملا آن پنج مورد (دسته کردن، مرتب کردن و . . .) را انجام دهید تا محل کار مناسبی خلق کنید که ارائه کننده عملکرد رقابتی مورد نیاز تجارت است.

بنابراین ما به کارآموزان یاد نمی دهیم که 5S تنها درباره مدیریت و نظافت محل کاراست؛ بلکه می گوئیم با انجام امور خاص در محل کار، خود را آماده ارائه بهترین کار می کنند. آنها کمک می کنند تا یک عملیات در کلاس جهانی بسازند که محصولات یا خدماتش مشتریان جدید جذب خواهد کرد. اگر 5S را خوب استفاده کنند برای خود امنیت کاری ایجاد خواهند کرد که و محیط کار شاد تر و امن تری خواهند ساخت که افراد در آن همیشه محصولات با کیفیت عالی تولید می کنند. 5S درباره تمیز و مرتب بودن نیست؛ درباره انجام همیشگی کار با کیفیت عالیست.

برای تفهیم کارآموزان هر کدام را در یک شبیه ساز شغلی قرار می دهیم که 5S در آن اجرا می شود. این کار آموزش را بی نظیر می سازد زیرا درک عمیقی از دلیل عملکرد 5S ارائه می دهد. این امر با یک کار سازمان دهی نشده [بی نظم] آغاز می شود (که در یک کیت به عنوان بخشی از آموزش ارائه می شود)، کارآموزان هر مرحله 5S را استفاده می کنند تا یک فعالیت پریشان و بی نظم را به عملکردی کارآمد و موثر تبدیل کند.

راز موفقیت متد آموزشی ما در وادار کردن کارآموز به تجربه و سنجش تاثیرات 5S به طرق متعدد است. مورد مهم دیگر کار تیمی است، که در آن بحث های مثبت و آزاد شکل می گیرد و افراد از یکدیگر بازخوردهای دوستانه و حمایتی دریافت می کنند. تیم 5S را به کار می بندد و با استفاده از اندازه گیری های خود و مشاهده ی میزان پیشرفت به سرعت از نحوه کار کرد آن بازخورد می گیرد.


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا