استاندارد بین المللی و اعتمادسازی


استاندارد بین المللی چگونه باعث اعتمادسازی می شود؟

برای لحظه ای جهانی بدون استانداردها را درنظر بگیرید. تاریخ نشان داده وجود آنها مانع وقوع حوادث جدی می شود. برای مثال، در آتش سوزی بزرگ 1904 در بالتیمور، به دلیل فقدان استانداردها، آتشنشان ها ی ایستگاه های اطراف ناتوان بودند زیرا رابط اتصال شلنگ های آنها با شیر آتشنشانی محل همخوان نبود!

یا در مثالی تازه تر، در سال 1999 مدار گرد جوی مریخ ناپدید شد چون برای هدایت فضاپیما، برخی مهندسان از دستگاه امپراتوری [واحد اندازه گیری] استفاده می کردند و  برخی دیگر از واحدهای متریک. در نتیجه، امروزه ناسا برای تسهیل و افزایش ایمنی پروژه های فضایی مشارکتی و بین المللی انحصرا از سیستم متریک (سری ایزو 80000) استفاده می کند.

یا کارت های اعتباری را در نظر بگیرید، اگر با استاندارد های بین المللی مطابق نباشند، آیا می توانیم با امنیت در کشورهای دیگر پول جابجا کنیم؟ جواب منفی است، استانداردهای بین المللی برای اطمینان از جابجایی مطمئن داده ها ضروری هستند. کارایی و دقت آنها چنان بالاست که ما هنگام استفاده از کارت اعتباری خود در خارج از کشور کوچکترین فکری درباره آن نمی کنیم.

در  حقیقت، در محیطی که به سرعت درحال جهانی شدن است استاندارد های ایزو ابزاری هستند برای ایجاد شفافیت و شناخت دو طرفه. درواقع می توان گفت، استانداردها با کیفیت، ایمنی، و حتی اطمینان مترادف هستند.

چرا استانداردها امروزه به اجزایی کلیدی در اعتماد جهانی بدل شده اند؟ اولا چون آنها معیارهایی تعیین می کنند که قوانین محلی و ملی از انجام آن عاجز اند. دوم اینکه آنها ابزاری برای اندازه گیری و سنجش فراهم می کنند و مطابقت نتایج را از طریق روش های تحلیلی مشترک و همگانی تضمین می کنند.

یک جنبه مهم آن است که استانداردهای بین المللی تعامل متقابل و هماهنگی بین سیستم ها را آسان می سازد. برای مثال فرمت کاغذ A4 تولید پرینترها، دستگاه های فتوکپی و چاپگر هایی را میسر ساخته که قابل استفاده همگان باشد و اینگونه فرصت های بازاریابی ایجاد می شود. از دیگر مثال های استاندارد بین المللی می توان به فرمت های JPEG، PDF، CD-ROM، DVD و MP3  اشاره کرد که ذخیره سازی و انتقال مطمئن داده را قادر می سازند و در سراسر جهان قابل استفاده هستند.

علاوه بر این استانداردهای بین المللی می توانند با تسهیل دسترسی به بازار و ایجاد اطمینان در کاربران به توسعه فناوری های نوین کمک بسیاری کنند.

خریداری محصولات یا دستگاه هایی که مطابق با استانداردهای بین المللی هستند مصرف کننده را مطمئن می کنند که اسیر فناوری انحصاری نخواهند بود و می توانند به اکو سیستمی (از قبیل ارائه کنندگان خدمات آموزش، نصب و نگهداری) پایدار و گسترده تکیه کنند. بنابراین، استانداردهای بین المللی سرمایه گذاری ها را ایمن تر می سازند.

روند تهیه استانداردها خود ایجاد اطمینان می کند. استانداردها با مشارکت هزاران متخصص (تجارت، دولت، مصرف کنندگان، موسسه ها، ان جی او ها و غیره) در سراسر دنیا تهیه می شوند. استانداردها مسیر همواری فراهم می سازند. پیمودن این مسیر در زمانی که شما هیچ راه مشخص دیگری ندارید به شما اطمینان می بخشد.

موضوع اطمینان در استانداردهای بین المللی با وجود مصرف کنندگانی که بیشتر و بیشتر نگران پروسه های تولید می شوند، تقویت پیدا می کند. ورود به عرصه استانداردسازی باعث ارتقا کیفیت و اعتماد، سلامت و حفظ ایمنی، مطابقت محصول، تضمین خدمات، تنوع در کالاها و خدمات، شفافیت اطلاعات محصول و خدمات و غیره می شود.

امروزه استاندارد ایزو دیگر فقط مربوط به محصولات نیست بلکه مسائل اجتماعی دیگری را نظیر محیط زیست، خدمات، دسترسی و مسئولیت اجتماعی نیز دربرمی گیرد.

به تازگی حتی ابتکار مشابه دیگری برای استاندارد سیستم های مدیریت انرژی، ایزو 50001:2011  به وجود آمده که ابزاریست برای مقابله با معضل گرمایش جهانی.

در نتیجه، وجود اطمینان در استانداردها فقط به دلیل ارائه راهنمایی های ارزشمند نیست، بلکه به توانایی آنها در شناسایی مداوم مشکلات نیز بستگی دارد که باعث می شود چالش های آتی برای نسل های بعدی پیش بینی شوند.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا