گواهینامه ایزو 3632 برای زعفران


زعفران چاشنی زندگی

زعفران محصول سرخ و نارنجی رنگ از گیاه crocus sativus و تیره زنبقیان است. زعفران بیشتر در آب و هوای مدیترانه ای کشت می شود جائیکه بارندگی کم است، و زمستان های سرد و تابستان های گرم دارد. زعفران کلاله های خشک شده این گیاه است. هر گل تنها سه کلاله دارد که توسط دست چیده می شوند. از 70 تا 80 هزار گل فقط حدود 500 گرم زعفران بدست می آید، به همین دلیل است که زعفران به گرانترین چاشنی در دنیا بدل شده.

از زمان های بسیار دور گیاه زعفران در ایران و کشمیر کشت می شده و گمان می رود که توسط مغول ها به چین برده شده. در دوران باستان به هرحال خواستگاه اصلی کشت آن در کیلیکیه واقع در آسیای صغیر بوده. زعفران حدود سال 961 میلادی در اسپانیا کشت می شد و در قرن دهم در کتب پزشکی انگلیسی نام آن ذکر شده، اما به نظر نگهان در اروپای غربی ناپدید شده تا زمانی که مجددا توسط صلیبیون به اروپا معرفی گردیده.

امروزه زعفران اکثرا در فرانسه، هند، ایران، مراکش، اسپانیا و ترکیه کشت می شود. ایران تامین کننده بیش از 90 درصد این محصول در جهان است، که بطور سالانه به رقم 300 تن می رسد.

علی رقم تلاش های فراوان، تنها کشورهای معدودی در شمال و مرکز اروپا اعم از اتریش، آلمان، سوئیس و بریتانیا قادر هستندکه به کشت این محصول ادامه دهند. در بین آنها یک روستا در سوئیس است که خروجی محصول آن در سال به چندین کیلوگرم می رسد. زراعت هایی در مقیاس کوچک نیز در استرالیا، آفریقای مرکزی، چین، مصر، فرانسه، اسرائیل، مکزیک، نیوزیلند، ترکیه و ایالات متحده انجام می گیرد.

زعفران یک رنگ دهنده ی طبیعی و ارگانیک است که برخلاف سایر رنگ دهنده های گیاهی، بسیار با ثبات است و به راحتی محو نمی شود. به همین خاطر کاربرد وسیعی در صنایع غذایی دارد. افزایش جهانی تولید مواد غذایی، هم از نظر کمی/کیفی و هم از نظر تنوع محصولات باعث پیچیدگی بیشتر ساختار زنجیره غذایی شده، و این خود احتمال آلودگی شیمیایی محصولات غذایی را بیشتر کرده. امروزه مشتریان درباره جزئیات دخیل در تولید محصولات غذایی آگاه تر و حساس تر شده اند. از انواع کود گرفته تا آفت کش ها، هورمون ها، مواد رنگ دهنده و طعم دهنده. در نتیجه روند رو به رشدی برای استفاده از مواد طبیعی و گیاهی و جایگزینی آن با مواد شیمایی وجود دارد. با در نظر داشتن این نکات و موضوع ممنوعیت یا محدودیت استفاده از رنگ دهنده های شیمیایی در بسیاری از کشورها به دلیل خطرات بهداشتی جدی آنها، زعفران بدل به جایگزین طبیعی در تکنولوژی غذایی به عنوان رنگ دهنده، طعم دهنده و معطر شده است.

کمیته فنی ایزو استاندارد ایزو 3632 (زعفران) را در دو بخش تهیه کرده. بخش 1: خصوصیات و مشخصات و بخش 2: روش های تست. ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا