ایزو 4309


استاندارد ایمنی تاور کرین ها

 

پیشینه ساخت ابنیه به قدمت تاریخ است، و در این مدت ماشین آلات و ابزار جایگزین نیروی بدنی شده. برای مثال تکنیک بلند کردن بارهای سنگین دستخوش تغییرات زیادی شده.

لئوناردو داوینچی در نیمه دوم قرن 15 میلادی اولین کرین (جرثقیل برجی) را طراحی کرد، اما تا قرن بیستم طول کشید تا مفهوم و مکانیزم ماشین آلات جابجا کننده بار جامع عمل به خود گیرد و پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

بعد از جنگ جهانی اول، بازسازی و تحول ساختمان های بلند مرتبه نیاز به تولید کرین ها را توجیح نمود، این امر زمینه ساز ارتقا عملکرد و استفاده گسترده شد.

امروزه 50 تا 60 درصد از بازار جهانی کرین های بالای 40 متر در اروپا قرار دارد و مابقی سهم آمریکای شمالی و آسیاست. کرین های زیر 40 متر معمولا در چین تولید و استفاده می شوند. این جرثقیل ها روز به روز بیشتر در سایت های ساختمان سازی استفاده می شوند، و به جزئی اساسی در ساخت ابنیه مختلف (از خانه ها گرفته تا آسمانخراشها) بدل شده، و حتی در پروژه های شهری مانند ساخت پل و سد نیز به کار برده می شوند.

با وجود تاثیر فراوان کرین ها اما این ابزار ذاتا مخاطره انگیز هستند و در نظر گرفتن ایمنی در تولید آنها از مهم ترین موارد است. کمیته قانون گزاری جرثقیل ها کار خود را در دهه پنجاه میلادی آغاز نمود و تولیدکنندگان اروپایی بسرعت دانش خود را بری تهیه قوانین یکسان به اشتراک گذاشتند تا ایمنی این سازه ها ارتقا یابد.

در دهه شصت میلادی کمیته تخصصی ایزو (درمورد جرثقیل ها) همراه با کمیته فرعی آن (درباره تاور کرین ها) تشکیل گردید تا به شناسایی چالش های پیش روی این صنعت در رعایت الزمات و قوانین پر شمار بپردازند. کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن، لهستان، فدراسیون روسیه، آفریقای جنوبی، بریتانیا، و ایالات متحده شرکت کنندگان اصلی در این کمیته بودند، اخیرا کشورهای چین، مالزی، و جمهوری کره نیز به این گروه پیوسته اند.

از منظر ایمنی، طناب ها حساس ترین اجزای مورد استفاده در تاور کرین ها هستند. بنابراین کمیته فرعی با همکاری نزدیک با کمیته 105 (طناب های سیمی فولادی) استاندارد ایزو 4309 (کرین ها – طناب های سیمی – مراقبت، نگهداری، نصب، آزمایش و امحا) را تهیه نمودند که به مباحث مربوط به ترمز سیم، خوردگی، فرسایش، دفرمگی می پردازد. این کمیته همچنین درمورد نظارت و نگهداری مواردی را پیشنهاد نموده 0مانند تست های مناسب). اوپراتورها جرثقیل ها نقش حیاتی در تضمین و برقراری ایمنی کرین ها ایفا می نمایند. بنابراین پس از تکمیل اولین مجموعه استانداردها بر آموزش اوپراتورها، رانندگان، و مسئولان هدایت بارتاکید فراوانی شد. قدم بعدی تضمین صحت اطلاعات موجود در دستورالعمل راهبری بود. در نتیجه ایزو 9928-1 (جرثقیل ها – دستورالعمل راهبری کرین ها- بخش اول: عمومی) منتشر گردید تا این حوزه را پوشش دهد.

این صنعت تا  حدی بلوغ یافته که هر نوع تغییر در طراحی تاور کرین ها بیشتر یک تحول محسوب می شود تا یک تغییر اساسی. این باعث شده تا دولت ها قادر باشند قوانین خود را بر اساس استانداردهای وضع شده توسط کمیته تخصصی ایزو پایه گذاری نمایند، و پاسخ گوی نیازهای جامعه باشند.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا