اخذ گواهینامه های سیستم مدیریت


نقش حیاتی استانداردهای سیستم مدیریت در قانون گذاری

به نظر می رسد موضوع قانون گذاری این روزها به بحث رایجی برای دولت ها تبدیل شده.

ابتدای سال 2006 کمیسیون قانون گذاری بهتر «BRC» در انگلستان پایگذاری شد تا درمورد حذف موانع قانونی و نظارتی غیر ضروری پیشنهادات مستقلی به دولت بریتانیا ارائه دهد.

BRC از اعتبار بالایی در سیستم قانونی این کشور برخوردار است و گزارشات خود را مستقیما به نخست وزیر منتقل می نماید. بخشی از کار این کمیسیون حصول اطمینان از همخوانی قوانین و الزامات آن مطابق پنج اصل قانون گذاری ( تناسب، جوابگویی، پایداری [سازگاری]، شفافیت و هدفمندی) هستند. BRC تاثیر مثبتی بر نحوه قانون گذاری در انگلستان داشته.

در سطح اروپایی، کمسیون اروپایی برنامه ای را اجرایی کرده که حجم قانون گذاری ها را کاهش داده و قوانین موجود را آسان سازی می نماید. این کمیسیون قانون گذاری بهتر را عاملی کلیدی در رقابت، رشد تجاری و میزان اشتغال می داند.

استانداردهای بین المللی ایزو و ارزیابی های انطباقی معتبر نقشه مهمی را در قانون گذاری موثر ایفا می کنند و حتی می توان آنها را به عنوان قوانین مدون بکار برد.

موارد فراوانی وجود دارد که در آن قانون گذاری توسط لابراتوارهای آزمایشی (مانند آزمایش کیفیت آب و ایمنی غذایی) و بخش های بازرسی (مثل بازرسی آزبست) پشتیبانی می شود. می توان گفت آزمایشات و بازرسی های معتبر موجود در استانداردهای بین المللی ایزو نقش اصلی را در حیطه قانون گذاری مدرن ایفا می کنند.

جنبه زیست محیطی

استانداردهای سیستم های مدیریتی نیز به همین اندازه در امر قانون گذاری مهم و تاثیر گذار هستند. حتما بهترین مثالی که می توان اکنون ذکر کرد در بخش زیست محیطی است، جایی که سیستم های مدیریت زیست محیطی (EMS) همکاری تنگاتنگی با امر قانون گذاری دارند و علاوه بر آن باعث بهبود و ارتقای عملکرد زیست محیطی می شوند.

شواهد مستدل و محکمی وجود دارد که نشان می دهد EMS باعث کنترل بهتر محیط زیست شده، و موقعیت های پیشرفت که برای مدت ها دست نیافتنی بودند را میسر می سازد.

یک سیستم مدیریت زیستم محیطی که گواهینامه ایزو 14001 را اخذ کرده باشد برای سازمان هایی که در حال مدیریت ریسک ها، تعهدات، و رعایت قوانین زیست محیطی هستند بهترین کمک است.

در واقع شرکت های دارای گواهینامه ایزو 14001 در زمینه قوانین پیشگیری و کنترل آلودگی (IPPC) موفق تر عمل می کنند. به این ترتیب کسب مجوز های زیست محیطی برای این شرکت ها بسیار آسان تر است.

این شرکت ها همچنین مورد تائید طرح برآورد آلودگی و اوپراتور (OPRA) می باشند. OPRA هزینه ها و دستمزدهای مالیاتی در محل های کاری تحت قانون IPPC را تعیین می کند، بنابر این شرکت های دارای یک EMS موثر و قدرتمند از تخفیف در این هزینه ها برخوردار خواهند بود. چنین مزایایی در توافقنامه های تغییرات اقلیمی نیز برای این شرکت ها وجود دارد.

به یقین مزایای تسهیلات قانونی برای استفاده از EMS تنها برای یک کشور خاص نیست. بسیاری از کشورها در سراسر دنیا مانند اسپانیا، پرتغال، دانمارک، نروژ اکنون چنین طرحی را اجرایی کرده اند. آژانس حفاظت زیست محیطی ایالات متحده برنامه ای به نام نظارت ملی بر عملکرد زیست محیطی را عملی کرده، سایر کشورها نیز برنامه های مشابه ای را طراحی و اجرا کرده اند.

با قرار گرفت موضوع تغییرات اقلیمی در مرکز توجه جهانی، فرصت مناسبی پیش آمده تا با اخذ گواهینامه ایزو 14001 عملکرد های تجاری را در سطح بین المللی با ریسک بسیار پائین تری انجام داد.

اخذ ایزو 14001 همچنین مسئولیتی را بر دوش سازمان ها و شرکت ها قرار می دهد. آنها موظف هستند اعتبار این استاندارد و گواهینامه مربوط به آن را با بازار و قوانین موجود حفظ کنند. برای انجام چنین کاری قابلیت و توانایی های ایزو 14001 به دقت بررسی و بازبینی شد تا نتایج آن کاملا مطابق نیازهای موجود باشد.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا