استاندارد های سیلندر گاز


استاندارد سیلندرهای گاز در قوانین حمل و نقل

سیلندرهای گاز در تمام امور زندگی و تقریبا تمام صنایع، از صنایع غذایی گرفته تا مواد نیمه هادی کاربرد دارند.  سیلندرها توسط غواص ها، آتشنشان ها و برای مصارف پزشکی به منظور حمل و ذخیره گازهای مختلف استفاده می شوند. بیشترین کاربرد سیلندرها در ذخیره سازی سوخت گاز مایع (LPG) است، که برای گرمایش در خانه و صنایع مختلف استفاده می شود. فراگیر بودن مصرف کپسول های گاز مقامات را برآن داشته تا در قانون گذاری های خود به حفظ امنیت کابران آن اهمیت بیشتری بدهند.

از یک قرن پیش زمانی که سیلندرها برای اولین برای به منظور حمل اکسیژن و استیلن بکار برده شده اند قوانینی برای مخزن های تحت فشار وضع گردید، که تا اوایل عصر بخار بسیار کار آمد بودند. این قوانین ملی، اغلب توسط استانداردهای ملی پشتیبانی می شدند، و به عنوان اساسی برای قانون گذاری سیلندرهای گاز در بسیاری از کشورها باقی ماندند. یک اصل در این سیستم ها آن بود که برای استفاده از یک کپسول گاز در هر کشوری می بایست آن کپسول مورد بازرسی و تائید یک شرکت ملی نظارتی معتبر گردد.

اکنون که سیستم ها مغلوب قوانین و استانداردهای ملی ناقص هستند کمیته فنی ایزو مسئول استانداردهای سیلندر گاز چه نقشی در این زمینه بازی می کند؟ حقیقتا روند پیشرفت استانداردهای ایزو در زمینه سیلندر گاز تا 30 سال پیش نسبتا ضعیف بود، اما کمیته فنی ایزو با فراهم آوردن ارتباطی مناسب بین تولید کنندگان، شرکت های بازرسی و مصرف کنندگان سیلندر های گاز مجال تبادل نظر و اطلاعات را فراهم آورد. عملکرد سازمان ایزو مشوق تغییرات زیادی در استانداردهای ملی شد و حتی بسیاری کشورها برخی از استانداردهای ایزو را به عنوان استانداردهای ملی خود بکار بردند.

در دهه اخیر چند دلیل سبب شد تا سازمان ایزو به عنوان سازمان ارجح در وضع استانداردهای مربوط به سیلندر گاز بدل گردد:

  • تولیدکنندگان کپسول گاز با استفاده از استانداردهای بین المللی به جای استانداردهای ملی بهره وری خود را افزایش دادند.
  • ایجاد یکپارچگی در صنعت تولید کپسول گاز منجربه کاهش اختلافات شد. این یکپارچگی بین شرکت های صنعتی گاز که عمده خریداران و مصرف کنندگان سیلندرهای گاز را تشکیل می دهند نیز بوجود آمد؛ به همین ترتیب تعداد متخصص دخیل در تهیه استانداردها کاهش یافت. ایزو تنها انجمنی است که چندین سازمان استاندارد سازی مهم و شاخص در آن گردهم می آیند.
  • میزان معاملات گازی طی نیم قرن گذشته افزایش یافته و نیاز به استاندارد های جهانی نه تنها در رابطه با کپسول و شیر اتصال، بلکه برای بازرسی دوره ای و پر کردن مجدد آنها نیز بیشتر گردیده.
  • شرکت های چند ملیتی صنعتی گازی خواهان بهره وری از استانداردهای یکسانی هستند که در کشورهای مقصد آنها کاربرد دارند.
  • هماهنگی در زمینه قوانین حمل ونقل نیز تقاضا برای وضع استانداردهای جهانی را دو چندان می کند.

استانداردهای موجود در این حوزه به شرح زیر می باشد:

ایزو 20703: کپسول های گاز – کپسول های قابل پر شدن مجدد جوشکاری شده از جنس آلومینیوم آلوی – طراحی، ساختار و آزمایش

ایزو 1-18172: کپسول های گاز - کپسول های قابل پر شدن مجدد جوشکاری شده از فولاد زد زنگ – بخش اول: تست فشار 6 MPa و کمتر.

ایزو 2-18172: کپسول های گاز - کپسول های قابل پر شدن مجدد جوشکاری شده از فولاد زد زنگ – بخش اول: تست فشار بیشتر از 6 MPa.

ایزو 16148: کپسول های گاز - کپسول های قابل پر شدن مجدد یکپارچه (بدون درز) فولادی – تست انتشار امواج صوتی (AT) در بازرسی دوره ای.

طی دهه اخیر، اهمیت استانداردهای ایزو در زمینه سیلندر های گاز به مدد جهانی سازی و بین المللی کردن فعالیت ها در صنایع مربوطه افزایش یافته.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا