تجارت های کوچک و ایزو 9001


تجارت های کوچک و ایزو 9001

درست است که الزامات ایزو 9001:2008 بطور مساوی برای انواع سازمانها کاربرد دارد، اما تجارت های خرد با چالش هایی روبرو هستند که در سازمان های بزرگ دیده نمی شود. برای مثال، آنها دارای کارمندان کمتری هستند و پروسه های آنها آنچنان پیچیده نیست.

همچنین هنگامی که این استاندارد اولین بار اجرا شد، بیشترین کاربران آن را تولیدکنندگان تشکیل می دانند؛ بنابراین بیشتر آنچه که در طول سالها منتشر شده با شرکت های بزرگ صنعتی مرتبط بوده. درک نحوه عملکرد این استاندارد و سود رسانی آن برای شرکت های غیر تولیدی کوچک دشوار خواهد بود.

موانع غیر ضروری

این چالش ها سازنده موانعی چنان بزرگ خواهد شد که می تواند مدیر ارشد یک سازمان را از تلاش برای پیاده سازی یک سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 باز دارد و منصرف کند.

متاسفانه حقیقت این است که بسیاری از این موانع برخواسته از پیش فرضها است تا واقعیت. سازمان های کوچک فکر نمی کنند بتوانند با این استاندارد مطابقت ایجاد کنند، یا درباره میزان منابع لازم برای پیاده سازی و نگهداری سیستم نگرانی دارند. این سازمان ها سردرگم هستند.

جدای هیبت عظیم و بی شکل پروژه پیاده سازی اعتقاد دارند که بسیاری از الزامات برای سازمان آنها کاربردی ندارد. اغلب این جمله از آنها شنیده می شود: «ما این کار را خیلی انجام نمی دهیم.»

منظور آنها از «این کار» مواردی است از قبیل پیشرفت مستمر، تحلیل داده ها، اعتبارسنجی پروسه ها و اقدامات پیشگیرانه. آنها بطور اشتباه فکر می کنند که برای مهار این غول «ایزو 9001» باید پروسه های پیچیده و پرهزینه اجرا کنند و برای مدیریت آن متخصصین را به خدمت بگیرند.

اما حقیقت این است که پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 نه تنها امکان پذیر بلکه سودمند است.

پیچیدگی کمتر

اگر شما یک شرکت کوچک هستید، بنابراین جمع آوری داده ها باید برای شما ساده تر باشد. استفاده از جدول های ساده ای که دستی تکمیل می شوند یا فرم های ابتدایی نیز مناسب هستند.

نیازی نیست که پیشرفت مستمر یک اتفاق عظیم جلوه کند. این امر را می توان در کاهش تاخیر تحویل کالا، پاسخگویی سریع تر به نیاز مشتری، و یا افزایش تعداد کارمندان آموزش دیده به سادگی مشاهده کرد.

اغلب اوقات ما متوجه می شویم بسیاری از این الزامات که باعث پریشانی شرکت های کوچک می شود مواردی هستند که از قبل درحال انجام آن بودند. تنها باید زبان و مقصود استاندارد را شناخت.

 

استاندارد ایزو فرصت رقابت در بازار را برای کسب و کارهای کوچک فراهم می کند.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا